Karkamış’ta sınır kapısı ticari geçişlere başlıyor

0
177

Gaziantep Valiliği, Suriye ile ticaret yapan işadamlarının Gaziantep’in Suriye sınırında yer alan Karkamış Sınır Kapısı’ndan geçişi ile ilgili düzenleme yaptı. Yürürlüğe giren yönerge ile Suriye’ye en az 50 bin dolar ihracatı olan ve Ticaret Odası sicil kaydı bulunan işadamları günübirlik geçiş yapabilecek.
Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, düzenlemenin iki ülke arasındaki ticari ilişkilere ivme kazandıracağını belirterek, “İşadamlarımızın bu sorununu çözen ve yapılan çalışmalara öncülük eden Valimiz Sayın Ali Yerlikaya’ya ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
Gaziantep Ticaret Odası’na kayıtlı Suriyeli işadamları başta olmak üzere yerli işadamları ile ihracatçılarımızın Suriye’ye giriş ve çıkışlarda yaşadıkları sorunlar üzerine GTO’nun yaptığı girişimler sonuç verdi. Gaziantep Valiliği Karkamış Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye giriş – çıkışlar ile ilgili bir yönerge hazırladı.
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Valiliği tarafından hazırlanan yönergeye göre; ihracatçı olduğunu belgeleyen işadamlarının giriş ve çıkış yapabilmeleri için Suriye’ye 50 bin dolar ihracat yapıyor olmasının yanı sıra Suriyeli ihracatçılar için de Ticaret Odası sicil kaydı şartının arandığını belirtti.
GTO Başkanı Yıldırım, hazırlanan yönerge ile Cerablus’ta imalat yapmak isteyen işadamları için 50 bin dolar ihracat şartının aranmadığını, düzenlemeyleticari ilişkilerin ivme kazanacağını ve daha da gelişeceğini vurguladı.
Gaziantep Ticaret Odası’na kayıtlı 1500 Suriyeli firmanın bulunduğunu, geçen yıl Gaziantep Valiliği’nin öncülüğünde Oda olarak yaptıkları organizasyonla Cerablus’ta Suriyeli ve Gaziantepli işadamlarının ticari ilişkileri geliştirmek için bir araya geldiğini ifade eden GTO Başkanı Yıldırım, “İki ülke arasında yüzyıllardır süren dostluğun, komşuluğun, ticari ilişkilerle daha da gelişmesini amaçlıyoruz. İşadamlarımızın karşılaştıkları problemlerin çözümünde konuya hassasiyetle eğilen Valimiz Ali Yerlikaya ile emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
Söz konusu yönergenin Suriye ile ticari ilişkilerde bulunacak işadamlarına önemli kolaylıklar sağladığını dile getiren GTO Başkanı Yıldırım, “Her zaman ilklere imza atan Odamızda kurulan Suriye masası aracılığıyla Suriyeli üyelerimizle sürekli iletişim kuruyor, üyelerimizin sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyoruz. Suriye’de ekonomik hayatın yeniden canlanması ve sosyal hayatın normale dönmesi kentimiz ekonomisine de önemli katkılar sağlayacak” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here